Anasayfa / Yazarlar / Merve Güner Öksüz / Obezite nedir ?
zeytin

Obezite nedir ?

Obezite nedir?

diyet-obezite-diyetisyen_obesity-300x225 Obezite nedir ?Şişman anlamına gelen ‘’Obese’’ sözcüğü Yunaca‘’obere’’ sözcüğünden türeyen bir isim olup, ‘’çok yemek yiyen’’ anlamına gelmektedir.

İnsan yaşam suresinin çok uzun olmadığı dönemlerde obezite güç, refah ve sağlık göstergesiyken; (Anadolu’nun ve Frigya’nın ana tanrıçası Kibele’nin kültü bile şişman bir kadın biçimindedir.) Günümüzde tedavi edilmesi gereken kronik bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Obezite aşırı enerji tüketimi, yetersiz enerji harcanması (sedanter yaşam tarzı, düşük dinlenme metabolik hız) veya her ikisinin neden olduğu uzun süreli enerji dengesizliği ile kişinin genleri ve çevresi arasındaki kompleks etkileşimlerin bir sonucu olarak gelişen kronik bir durumdur.

obezite-300x186 Obezite nedir ?Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının ortalama %15-20’sini, kadınlarda ise %25-30’unu yağ dokusu oluşturmaktadır. Erkeklerde bu oranın %25, kadınlarda ise %30’un üzerine çıkması durumunda obezite söz konusudur.

Obezite sınıflandırmasına Dünya Sağlık Örgütü Beden Kitle İndeksi’ni (BKİ) esas alınmaktadır.
BKİ, bireyin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m) karesine (BKİ=kg/m2) bölünmesiyle elde edilen bir değerdir. BKİ boy uzunluğuna göre vücut ağırlığını değerlendiren bir göstergedir, vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermemektedir.

vucuk-yag-kaybi-test-300x300 Obezite nedir ?Yapılan araştırmalar; vücuttaki toplam yağ miktarından çok, yağın vücutta bulunduğu bölge ve dağılımı üzerinde durmaktadırlar. Vücuttaki yağın bulunduğu bölge ve dağılımı hastalıkların morbidite ve mortalitesi ile ilişkilendirilmektedir. Bölgesel yağ dağılımları genetik olarak erkek ve kadınlarda farklılık göstermektedir. Erkek tipi obezitede yağ,

vücudun üst bölümünde bel, üst karın ve göğüs bölgelerinde (elma tip) toplanmaktadır. Kadın tipi obezitede ise yağ, vücudun alt bölümünde kalça, uyluk ve bacaklarda(armut tip) toplanmaktadır.
Deri kıvrım kalınlığının kalipper yardımıyla ölçülmesiyle vücut yağ yüzdesi ve dağılımı hakkında yüzeysel bilgi edinebilir.Güvenilirliği ve geçerliliği en yüksek olan yöntem ise Bia dır.Ölçüm dokularının elektrik geçirgenliği farkından yararlanılarak vücut analiz cihazlarıyla yapılmaktadır.
Obezitenin neden olduğu sağlık sorunları; kardiovasküler hastalıklar, karaciğerde yağlanma, diyabet, metabolik sendrom, bazı kanser türleri, hipertansiyon, hormonal düzensizlikler, iskelet ve kas sistemi rahatsızlıkları..

Sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ile obeziteden korunmak mümkündür.

Diyetisyen Merve Güner Öksüz

Adres : Hamidiye mahallesi İstiklal Caddesi Gemlik / Bursa

İletişim : 0555 877 06 64

obezite-nedir-merve-guner-oksuz-1024x537 Obezite nedir ?

Bu Habere Yorum Yazın

<şekil class = "op-ad" >
%d blogcu bunu beğendi: