Gemlik’te balık sezonu açıldı

15 Nisan’da başlayan balıkta av yasağı dün gece sona erdi. Balıkçılar Vira Bismillah diyerek, denize açıldılar. Teknelerle gece açılarak ağlarını denize bırakan balıkçıların ağlarına en çok hamsi ve istavrit takıldı.

Gemlik ve çevresinde de sezonun açılması ile balık avı başlarken, kaçak avcılığa karşı önlemlerin alındığı kaydedildi. Kaçak avcılığa izin verilmeyeceğinin altı çizilirken, av yasağının olduğu dönemlerde bile balığa çıkanların olduğu, bunlara gereken işlemlerin yapıldığı, sezonun açılması ile birlikte de denetimlerin sıklaşacağı dile getirildi.

‘’Hamsi yine gözde’’

Resmi rakamlar olmasa da mevcut iç tüketimin yüzde 70”i geleneksel pazarda (mahalle balıkçısı gibi), yüzde 30”u ise organize pazarda yapıldığı kaydedildi. TÜİK verilerine göre vatandaşın ucuz yollu tükettiği hamsi 179 bin ton (yüzde 65’lik pay) ile ilk sırada yer alırken, toplam ciro içinde payı ancak yüzde 17 oldu. Geçen yıl avlanan balıkların toplamı içinde yüzde 6’lık payı olan palamut ise toplam ciroda yüzde 43 pay ile en fazla kazandıran oldu. Vatandaşın tüketim tercihi ise, işlenmemiş yani gece avlanıp gündüz satılan balıktan yana. Bu oran yüzde 94 civarında.

Gemlik Haber

Gemlik Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş