CHP’li İrgil’den Gemlik Üniversitesi İçin Kanun Teklifi

CHP Bursa Milletvekili İrgil’den Gemlik’e  üniversite teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, ve Gemlik’te üniversite kurulması için kanun teklifi verdi.

 

Kentin en büyük ilçelerinden olan  Gemlik‘in şehir özelikleri taşıdığını belirten İrgil, kurulacak üniversitelerle Bursa’nın sosyal ve ekonomik dinamizminin olumlu yönde artacağını belirtti.

“Bu konu partiler üstü olup, tüm Bursa milletvekillerinin de desteği olacağından şüphem yok” diyen Dr. İrgil, Bursa kentinde yeni üniversiteler kurulması yönünde daha önce verilmiş kanun teklifleri olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti:

BU KONU PARTİLER ÜSTÜ

“TBMM Eğitim komisyonu üyesi olarak konuyu tekrar gündeme getirebilmek ve üniversite kuruluşlarını hızlandırmak niyetiyle günümüz koşullarına uygun bölümleri de ekleyerek bu kanun tekliflerini verdim. Gemlik, İnegöl, İznik, Orhangazi ve Yenişehir’i kapsayan bölümlerle bu yerleşimlerin sosyoekonomik gelişimini tamamlayabilmesi için tekliflere kulak verilmesi gerekir.”

Öte yandan nüfus olarak Türkiye’nin dördüncü büyükşehri konumunda olan Bursa’nın sanayi, tarım, turizm ve kültür şehri olduğunun da unutulmaması gerektiğini belirten İrgil, “Sahip olduğu zenginliklerin bilimsel çalışmalarla desteklenmesi gereken Bursa’da sadece iki üniversitenin olması yeterli değildir” dedi.

REFAHA KATKI SAĞLAYACAK

. Gemlik Üniversitesi’nin kuruluş teklifinin gerekçesinde ise zeytincilik, bilişim, sanayi ve özellikle de denizcilik alanında bölgeye önemli katkılar sağlanabileceğini vurguladı.

CHP’li İrgil, Gemlik’te kurulacak üniversiteler sayesinde tarım, sanayi, ticaret, turizm ve teknoloji alanında hem Bursa hem de bölge halkının refahına katkıda bulunulacağını ifadesinde etti.

GEMLİK ÜNİVERSİTESİ

Gemlik Üniversitesi adıyla kurulması teklif edilen yeni üniversite bünyesindeki bölümler şöyle: Bilgisayar ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği Fakültesi, Orhangazi Zeytincilik ve Tarım Teknolojileri Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Uludağ Üniversitesi’nden devredilecek olan Hukuk Fakültesi, Yenişehir Havacılık Yüksekokulu, İznik Uluslararası Ticaret Yüksekokulu, Uludağ Üniversitesi’nden devredilecek olan Yabancı Diller Yüksekokulu ve İznik Meslek Yüksekokulu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş