Gemlik 2017 Hemşeri dernekleri şenlikleri yapılacak

Gemlik Belediye 2017 yılı Mayıs Ay’ı toplantısı, Gemlik Belediyesi Ömer Kahraman Ek Hizmet Binası Meclis Salonunda yapıldı. Meclise gündem maddelerinden çok, önergeler bölümündeki karşılıklı atışmalar damgasını vurdu. Mecliste, yeni cami ve otopark ücretlerinin artması gibi çok sayıda konu görüşüldü. Muhalefetin soruları da, siyasetin Gemlik’te ısındığının göstergesi oldu.

‘’Solaksubaşı Camii mi yapılacak?’’

Gündem maddelerinin ardından sözlü önergelere geçildi. İlk önerge Gemlik’in denize yakın bölümünde, denizden gelişte doğrudan görülen bir cami yapılmasına yönelikti. Ak Parti Meclis Üyesi Ercan Barutçuoğlu’nun önerisi Asım Kocabıyık Camiinin yapımından dolayı eleştirilirken, MHP Meclis Üyesi Mahmut Solaksubaşı yer verilmesi durumunda ‘’Solaksubaşı Camii’’ yapacağını söyledi. Bilindiği gibi Gemlik girişinde yeşil alan vasıflı ve Solaksubaşı ailesine ait denize sıfır bir alan bulunuyor.

‘’Hemşeri Dernekleri Şenliği yapılacak’’

Otopark gelirlerinin %50 artırılması önerisi de doğrudan görüşüldü. Öneri MHP’nin çekimser oyuna karşı, öneri oy çokluğu ile kabul gördü. Hemşeri dernekleri şenliği ile alakalı öneri, komisyon tarafından izlenme şartı ile kabul edildi. Konu ile alakalı protokolü Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz imzalayacak.

MTTB’ye tahsis edilen Yalı Konağına malzeme alınması ile alakalı öneride araya giren MHP Grup Sözcüsü Osman Doğan’ın önerisi üzerine, aynı malzemelerin Gemlik Ülkü Ocaklarına da alınması şeklinde kabul edildi.

‘’İskele Meydanındaki otoparka, işçiler için bölüm önerisi’’

İskele Meydanının bulunan Deniz Uçağı ile alakalı otopark alanının, deniz uçağının kalkmasından dolayı olumlu kullanabilmek adına orada servis bekleyen işçilere yönelik bir yapının yapılması önerildi. Konu ile alakalı açıklama yapan Refik Yılmaz, sahil daire başkanlığının projesi kapsamında, çay bahçelerinin yeniden düzenlendiğini hatırlattı. Sonrasında MHP Grup Sözcüsü Osman Doğan ise konunun komisyona gelmesi yönünde ısrarda bulununca, konu imar komisyonuna gönderildi.

Sanayi Sitesi yolları ile alakalı öneride de, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Kooperatif Başkanının yol işgaline öncelikle son vermesi gerektiğini dile getirdi. Gemlik Belediyesinin hukuki durumu, kazandığı, kaybettiği ve ödemekle yükümlü olduğu tazminatlar soru önergesi ile istendi.

‘’Gemtaş’ın bilançosu istendi’’

Gemlik Belediyesi iştiraki olan Gemtaş şirketinin de bilançosu, yönetiminin herhangi bir adla aldığı ücret bilgileri istendi. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, şirketin gayet şeffaf olduğunu ve azimle çalıştığının altını çizdi.

Meydan projesi üzerinde de uzun süre tartışmalar devam ederken, MHP’nin önerisi Meydan Projesini kimsenin bilmediği ve herkesle paylaşılması gerektiği yönündeydi. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise projenin günün şartlarına göre değiştiğini hatırlattı.

Toplu Konutlar ile alakalı soru önergesinde de, konutların ne kadar ücrete yapılacağı ve ne kadar ücretle satılacağı konu edilirken, Yılmaz, projenin ve altyapı çalışmalarının tamamlanmadan değer vermenin afaki söylem olacağını belirtti.

Gündem dışı konuşmalar bölümünde de, Gemlik Bölgesinde çok fazla sokak hayvanı olduğu Osman Doğan tarafından dile getirildi. Konu ile alakalı Özgür Aksoy ise dışarıda hayvan dostu ilçe olarak anılmanın güzel olduğunu dile getirdi. Aksoy, gündem dışı konuşmasını da, ikinci meclise bıraktı.

Meclisin ikinci oturumu Pazartesi günü saat; 15.00’de yapılacak.

Gemlik Haber

Gemlik Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş