BUSKİ’DEN 450 MİLYON TL’LİK ÇEVRE YATIRIMI

  • BUSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, GEMLİK KÖRFEZİ VE NİLÜFER ÇAYI’NIN KİRLİLİKTEN ARINDIRILMASI GİBİ DEVAM EDEN PROJELER BAŞTA OLMAK ÜZERE, ATIK SULARDAN KAYNAKLANAN KİRLİLİĞİ ÖNLEMEYE YÖNELİK, 450 MİLYON TL’LİK ÇEVRE YATIRIMI GERÇEKLEŞTİRDİ.

 

BURSA – BUSKİ Genel Müdürlüğü, Gemlik Körfezi ve Nilüfer Çayı’nın kirlilikten arındırılması gibi devam eden projeler başta olmak üzere, atık sulardan kaynaklanan kirliliği önlemeye yönelik 450 milyon TL’lik çevre yatırımı gerçekleştirdi.

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin “yaşanılmasından mutluluk duyulan sağlıklı şehir Bursa” vizyonuyla çalışmalarına hız verdiklerini belirten BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, bu kapsamda önemli çevre yatırımları gerçekleştirdiklerini söyledi. Gemlik Körfezi ve Nilüfer Çayı’nın kirlilikten arındırılması gibi devam eden projeler başta olmak üzere, atık sulardan kaynaklanan kirliliği önlemeye yönelik 450 milyon TL’lik çevre yatırımı gerçekleştirdiklerini vurgulayan Çetinavcı, “Körfezdeki kirliliğin önüne geçebilmek için Küçükkumla, Gemlik, Kurşunlu ve Mudanya’da atık su arıtma tesisleri inşa ediyoruz. Buralardaki atık su arıtma tesislerimizi besleyecek kolektör imalatlarını tamamladık. Yine aynı şekilde Nilüfer Çayı’nın kirlilikten arındırılmasını sağlayacak Akçalar ve Nilüfer atık su arıtma tesislerini devreye alacağız. Bu tesislerimize şehrin batı yakasındaki evsel ve endüstriyel atıkları taşıyacak olan kolektör inşaatlarını büyük oranda tamamladık. Bütün bu çalışmalarımızı 1.5 yılda bitirmeyi hedefliyoruz. 1.5 yıl sonra Gemlik Körfezi’nin her noktasında denize girilebileceği gibi Nilüfer Deresi de eski hayat dolu günlerine kavuşmuş olacak” dedi.

 

Atık su arıtma tesislerinden çıkacak atık çamurların bertaraf edilmesi sırasında oluşacak ısıdan elektrik üretilmesini esas alan “Akışkan Yataklı Çamur Yakma ve Enerji Elde Etme Tesisinin Türkiye’de bir “ilk” olduğunu vurgulayan BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, tesise ilişkin bilgi alabilmek için büyükşehirlere bağlı su ve kanalizasyon idarelerinin genel müdürleri, genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarının kendilerini ziyaret ettiklerini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş