DOP oranına mahkeme dur dedi

  Gemlik’te halk arasında 18 uygulaması ve DOP olarak bilinen ve Ocak ayında %35 olarak meclisten geçen Düzenleme Ortaklık Payı mahkemece yürütmeyi durdurma kararı verdi.

  Gemlik Belediye Meclisinin 4 Ocak 2017 tarihinde mecliste meclis üyelerince oybirliği ile kabul edilen ve 3 Şubat 2017 tarihli encümen kararını yargıya taşıyan Gemlik Gübre Sanayiini haklı bulan Bursa 3.idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

   Yargı süreci ile alakalı olarak açıklamada bulunan Gemlik Gübre Sanayi Yönetim kurulu üyesi Mehmet Yıldırım; “Gemlik Belediye meclisinde tüm meclis üyelerinin oyu ile geçen ve % 40’ları bulan 18 uygulamasına Bursa 3.idare mahkemesi dur dedi. Bilindiği gibi Belediyeler 18 uygulaması yaptıkları imar alanlarında gösterdikleri yerlerde yol, meydan, park, yeşil saha ve genel otopark gibi halkın tamamının kullanacağı ortak alanlar yapmak zorundalar. Bu oran % 2 ile % 40 arasında belirlenebilirken, Gemlik Belediyesi bu oranı en yüksekte tuttu” dedi.

    Yıldırım; mahkeme verdiği karar ile belediyenin bir alanda 18 uygulaması yapması için öncelikle bu alanda ne yapacağının belirlenmesi gerektiğine hükmettiğini belirterek, “normalde belediye meclisinin yetkisinde olan planların encümen tarafından alındığını ve bu durumunda hukusuzluk doğurduğunu” ifade ederek, “mahkeme ayrıca dop oranlarının bedele dönüşmesi için gerekli olan parsel sahiplerinin muvafakatının ortadan kaldırıldığı, kadastro parsel maliklerinin de muvafakatlarının alınması gerektiği, imar uygulaması yapılan alanlarda parselden zayiat bedelinin alınamayacağı, inşaat ruhsatı alınmasına engel olunacağı, yapacakları yatırımların olumsuz yönde etkileneceği, hukuka ve mevzuata aykırı olduğu ileri sürerek yaptığımız müracatı yerinde bularak yürütmenin durdurulmasına hükmetti” dedi.

  İptal edilen edilen düzenleme alanında Çevreyolu üzeri, Umurbey, Küçük Kumla, Kurşunlu, Gençali, Cihatlı, Hisarönü, Gemsaz mahalleri ile Gemlik 1. Ve 2.etap revizyon uygulama imar pilanı dahilindeki alanlar yer alıyor.

Mahkemenin vermiş olduğu bu karar ile Gemlik halkı belediye ye ödemekte olduğu uygunsuz ödemelerden kurtaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş