Gemlik’te Milli Eğitime FETÖ soruşturması

 

15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında, Gemlik’te de yapılan incelemelerde ruhsatsız olarak işletildiği ve haklarında kapatma kararı olduğu halde herhangi bir işlem yapılmadığı öğrenilen FETÖ dershaneleri ile alakalı, Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri tarafından inceleme başlatıldı.

İki Milli Eğitim müfettişi tarafından yürütülen soruşturmada,  faaliyet gösteren okullara kimlerin göz yumduğu, neden işlem yapılmadığı yönünde incelemeler yapılırken, Valilikten gelen kapatma kararının 15 Temmuz dönemine kadar neden uygulanmadığı da araştırılıyor.

İlk incelemeler sonrası konuyla alakalı çeşitli mercilerden bilgiler alan müfettişler, ruhsatsız çalışmasına göz yumanlarla alakalı Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından herhangi bir idari soruşturma açılıp açılmadığını da inceleyecek.

‘’Nasıl görülmedi?’’

Gemlik’in en merkezi caddelerinden olan iki dershanenin ruhsatsız çalışmasına rağmen fark edilememesi merak konusu olmuştu. 15 Temmuz’un hemen sonrasında mühürlenen dershanelerin kadrosunda da önemli sayıda eğitmen FETÖ / PDY üyesi olmaktan tutuklandı veya gözaltına alındı. Konuyla alakalı ilçe Milli Eğitimde ruhsatsız çalışmasına göz yumulması ile alakalı herhangi bir soruşturmanın da başlatılmadığı öğrenildi.

‘’Valiliğin kararı neden uygulanmadı?’’

Konuyla alakalı en dikkat çeken detay ise, 15 Temmuz’dan 3 ay kadar önce  Bursa Valiliği tarafından ruhsatsız dershanelerin kapatılması kararı çıkmasına ve Gemlik İlçe Milli Eğitime yazı yazlamasına rağmen, kararın işleme konulmaması oldu.

‘’FETÖ dershanelerinin afişleri devlet okullarına asıldı’’

Öte yandan bir çok veli, 2016 yılı içerisinde, FETÖ’ye yakın olduğu bilinen kurumların afişleri, pek çok okulda, müdürlerin bilgisi dâhilinde asıldığını öne sürerek,  Ruhsatsız FETÖ dershaneleri bu okullarda ücretsiz deneme sınavı yaptı. Bu kurumlar okullarda da adeta paralel dershanecilik yaptı. Bu FETÖ dershanelerinin afişlerin asılması ile alakalı da yapılan onlarca şikayete rağmen herhangi bir işlemin yapılmadı” dediler.

Gemlik’e gelen 2 Bakanlık müfetişinin ilçe milli eğitim ve il milli eğitime yapılan şikayetlerin dikkate alınaması ve aylarca sümen altı edilmesinin ardından CİMER’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim merkezi) yapılan şikayetin ardından görevlendirildiği öne sürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş