Gemlik Gübre’de Sorun Aşılamadı

 

Gemlik’te yaklaşık 1 yıl önce Petrol İş Sendikası genel merkezinin aldığı grev kararının ardından 326 işçinin başlattığı grev devam ederken, işverenin anlaşma çağrıları da sendikanın olumsuz tavrı nedeniyle sonuçsuz kaldı.

Son olarak işçilerden gelen talepler doğrultusunda Gemport liman işletmesinde bir araya gelen fabrika yöneticileri ve işçiler son durumu değerlendirdi. Toplantıya grevdeki 326 işçiden 245’i katılırken, Gemlik Gübre Fabrikasının durumu ile alakalı anket düzenlendi.

Gemlik Gübrenin sahibi olduğu Yıldırım Holding yöneticilerinden Mehmet Yıldırım yaşanan süreç ile alakalı olarak gazetecilerin sorularını cevapladı. Yıldırım, “işçilerden gelen talepler doğrultusunda 1 yıla yakın süredir grevde olan Gemlik Gübre işçisi ile bir toplantı yaptık. Ancak bu toplantıya dışarıdan müdahil olan Petrol İş Sendikası Genel merkezi işçilere adeta gözdağı vererek, bizlerin tüm iyi niyetli girişimlerimize rağmen işçi arkadaşlarımızı yanlış yönlendirmiştir. Bu yanlış yönlendirme 2016 yılı Ağustos ayında alınan grev kararında olduğu gibi çoğunluğun değil sadece belli başlı kişilerin talepleri doğrultusunda oluyor. Hepimizin bildiği gibi alınan grev kararını da sendika yasalara rağmen işçi üyeler arasında bir anket yada oylama yapmadan almış  işçiyi mağdur etmişti. İşçi arkadaşlarımızın fabrika ve işin durumu ile alakalı soruların yer aldığı anket formunu isimsiz yada boş bırakarak anketleri sonuçsuz bıraktı. Bizde daha önceden duyurduğumuz ikinci toplantıyı da sendikanın bu anlaşılmaz ve anlaşmadan uzak tavrı sonucu yapmama kararı aldık”dedi.

Mevcutta grevde olan 326 Gemlik Gübre işçisi ve Fabrikanın durumu ile alakalı soruları da cevaplayan Yıldırım, “Şubat ayında Petrol iş sendikası genel merkez ile Gemport’ta yapılan toplantıda bir anlaşmaya vardık. Bu anlaşmaya göre mevcut işçilerimizin kıdem tazminatlarını  vererek sendika ile sözleşmeleri sona erecekti. Sendika baştan bu anlaşamaya sıcak baktı. Ancak tutanak altına alınması aşamasında bu kararından vazgeçerek, işçilerin mağdur olmasını tercih eden bir tavır sergiledi. Bu durumda işçide mağdur, işverende mağdur durumda kaldı. Şubat ayındaki kıdem tazminatı ile alakalı protokol imzalanmış olsaydı, işçi arkadaşlarımız istediği şekilde istediği başka yerlerde işine devam edebilecekti. Fabrikada üretime geçme kararı alınması halinde yeni kadro oluşumu ile gerekli eğitimler verilerek devreye alınabilecekti. Bu durumda işçi ve işveren mağduriyetten kurtulacaktı ve ülke ekonomisine değer katmayı sürdürecekti. Gelinen bu süreçte daha önce açıkladığımız 2017 yılındaki üretim yapılmaması kararını, öyle gözüküyor ki üzülerek söylüyorum 2018 yılı içinde devam ettireceğiz. Gemlik Gübre olarak 2017 yılında 1 milyon 100 bin ton gübre ithalatı yaptık. Özellikle Can gübresi olarak bilinen gübre için çiftçimiz ve bayilerimizin ihtiyacı için ithalatı yapmaya devam ederek, çiftçimizin ve bayilerimizin mağdur olmasının önüne bu şekilde geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gelinen son nokta olarak yapılan toplantıda herhangi bir  sonucu gidilemediği anlasılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş