Yazaki’de İşten Atılan İşçi Eyleme Başladı

Farklı iddialarla ülke genelinde de anılan, özellikle tecavüz girişimiyle gündemi bir süre meşgul eden Yazaki Firması’nın Gemlik’teki fabrikasında olaylar devam ediyor. Son olarak işten atılan kadın, kapıda tek başına eylem yapıyor.

‘’Tacize tepki verdim işten atıldım’’ Yazaki Firmasında çalışan ve işten sebepsiz atıldığını iddia eden Dilek Gültekin; ‘’Ben 1 yıl 1 ay boyunca Gemlik Yazaki’de çalıştım. Montajda başladım, son gözlemde devam ettim. Beni 23 Haziran günü işten çıkardılar. Sebep olarak performans düşüklüğü dediler. Tabi bu büyük bir yalan. Ben kendi işimin dışında imkân olduğu sürece sete, set serime destek verdim. Arkadaşlarıma yardımcı oldum. Hat kaymasın, sayımızı alalım diye.

Bu yüzden arkadaşlarım işten atılmama çok şaşırdı. Ama ben atılmamın asıl sebebini biliyorum. Çünkü ben Yazaki’de kadına yönelik tacize karşı tepki verdim. Haklarıma sahip çıktım. Kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı oluşacak hak gaspları karşısında birşeyler yapmaya çalıştım. Sendikalı olmak gerektiğini savundum.

Evet, Yazaki de çalışma koşullarını, neyin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Nasıl bir keyfilik var biliyoruz. Ama ben bu keyfilik karşısında sessiz kalmayacağım. Beni işten attılar diye başımı önüme eğip gitmeyeceğim. Hakkımı arayacağım. Benim ve birçok işçi arkadaşımın büyük emekleri var.

Bu emeği hiçe sayarak sadece beni değil başka arkadaşlarımı da işten attılar. Gerekçeleri farklı olsa da sonuç olarak Yazaki’de sürekli bir işçi kıyımı var. Sürekli İŞKUR üzerinden devlet destekli yeni işçi alıp, emeği geçen arkadaşlarımızı işten atıyorlar. Ben bu kullan-at işçilik karşısında da sessiz kalmayacağım. Bugün serbest bölge önündeydim. Haksız yere işten atılmamı protesto ettim. Fark ettiyseniz servisleri geç çıkardılar. Başka servislerle önüme barikat kurdular ki sizler beni görmeyin. Aslında bu kadar da korkuyorlar! Öncelikle Yazaki’den olmak üzere tüm işçi arkadaşlarımdan destek bekliyorum.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş