Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Atatepe’de Afrikalı Öğrencilerle Buluştu

Gemlik’te Atatepe Sosyal Tesislerinde Yurtdışı Topluluklar Birliği öğrencileri ile yemekte Afrikalı öğrencilerle bir araya gelen Çavuşoğlu,

 

“Uluslararası öğrenciler konusunda uzun yıllara dayanan tecrübesi olan Türkiye bilhassa son yıllarda uluslararası eğitimin cazibe durakları olma yolunda önemli mesafeler kat etmiştir. Halihazırda Türkiye’nin neredeyse bütün ülkelerden gelen 16 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptığı ve bunların burslu olmak suretiyle burada eğitildiklerini bilmenizi isterim. Türkiye’nin uluslararası öğrencilere yönelik eğitim anlayışı bilgi ve beceri kazandırmaya yönelik sıradan bir eğitim anlayışını içermemektedir şayet eğitim kişisel hayatımızda önümüze çıkan sorunları çözmenin bir aracı ise uluslararası eğitimde tüm ülkelerin karşı karşıya oldukları sorunların çözümü konusunda önemli bir yol haritası olacaktır” dedi.

Farklı tarih ve kültürlerden gelen birikimlerimizi eğitim yoluyla birbirimizle paylaşabileceğimiz ölçüde daha çok bütünün değişebileceğini ifade eden Çavuşoğlu, “Bu sayede dünyamızın gidişatına dair daha önemli rol alabiliriz. Afrika kıtası Türkiye’nin ve Türk halkının aşina olmadığı bir yer kesinlikle değildir. Afrika kıtası bazılarının nitelendirdiği gibi bizim için karanlık bir kıta da değildir. Düşününüz ki Afrika’da bir ülkede yaşamakta olan bir insanın dramı için Türkiye’nin en ücra köşelerinden bile yardım ve destek gönderilebilmektedir. Her şeyden önce Afrika ile aramızda çok öncelere dayanan ve izlerini bugün bile gördüğümüz tarihi ilişkilerimiz mevcuttur. Günümüz şartlarının sağladığı imkanlar ise Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki modern ilişkileri bugüne dek hiç olmadığı kadar arttırmıştır. Şu anda Afrika ile eğitimden sağlığa, kültürden, spora, diplomasiden, alt yapı yatırımlarına kadar geniş bir yelpazede ilişkilerimiz dünkünden daha iyi seviyededir. Halihazırda şahitlik ettiği üzere son 15 yılda her alanda ciddi bir ivme ve gelişme kazanan Türkiye ve Afrika ilişkileri sizlerin sayesinde derinleşmeye ve kökleşmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş