Mucizevî Besin: Kefir

Kefir süte gerekli koşulların sağlanmasının ardından kefir mayasının(Boyutları 0,5-3 cm arsasında değişen beyaz renkte küçük karnabaharlar şeklinde. ) ilave edilmesiyle elde edilen, besleyici değerleri çok yüksek, anavatanı Kafkaslar olan ferahlatıcı bir süt ürünüdür.

 

Besleyici değeri ve fizyolojik özelliklerinin anlaşılmasından sonra, 19. yüzyılın sonlarına doğru Doğu ve Orta Avrupa ülkelerinde de üretimi başlamıştır. Günümüzde ise Asya ve Avrupa’da yaygın olarak tüketilmektedir. Uzun yıllar ilaç olarak kullanılan kefir yüksek derecede protein, mineral ve vitaminler içermektedir.

Kefirle birlikte vücuda alınan yararlı bakteriler, bağırsaklara yerleşerek, buradaki mikroflorayı düzeltmekte ve ürettikleri anti bakteriyel maddelerle (laktik asit, asetik asit gibi) hastalık yapıcı bakterilerin üremesini engellemektedir.

Güçlü bir antioksidan özelliği olup karsinojen maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Özellikle mevsim geçişlerinde tüketimi önerilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.
Kefir, antimikrobiyel ve antikarsinojenik etkisinin yanı sıra değişik beslenme ve büyüme faktörlerini içermesi bakımından 3 yaş üzeri tüm yaş gurupları için tüketimi uygundur.
Metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecinde yardımcıdır.

 

Kolesterol dengeleyici bileşenler içerir.

Kefir tüketimi, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine, şişkinliğin azaltılmasına ve daha sağlıklı bir sindirim sistemi sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Laktoz hassasiyeti olan bireyler rahatlıkla tüketebilir.

Diyetisyen Merve Güner Öksüz

Adres : Hamidiye mahallesi İstiklal Caddesi Gemlik / Bursa

İletişim : 0555 877 06 64

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş