Dişlerimizi temizletmek dişlerimize zarar verir mi?

DİŞLERİMİZİ TEMİZLETMEK DİŞLERİMİZE ZARAR VERİR Mİ?

DİŞ TAŞI NEDİR?

Diş yüzeyinde sürekli oluşan renksiz bakteri birikimine bakteri plağı denir. Bakteri plağı dişlerin fırçalanmasından 4 ila 12 saat sonra oluşmaya başlar, bu yüzden dişlerin günde en az iki defa fırçalanması tavsiye edilir. Bakteri plağı dişlerde biriktiğinde ve temizlenmediğinde sertleşerek diş taşını oluşturur. Diş minesine sıkıca tutunan diş taşları ancak bir diş hekimi tarafından temizlenebilir.Hasta diş taşlarını temizlemek noktasında profesyonel destek almadıkça kendi kendine bu sorunu çözemez.

DİŞ TAŞI NE GİBİ PROBLEMLERE SEBEB OLUR?

Diş Taşı temizliği Öncesi ve Sonrası
Diş Taşı temizliği Öncesi ve Sonrası

Diş taşı başta periodontal rahatsızlıklar(diş eti rahatsızlıkları) olmak üzere ağız kokusu gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.Diş eti rahatsızlıkları çeşitli türlere ayrılmakla birlikte insan vücudunda en sık karşılaşılan rahatsızlıklardandır.Bu rahatsızlıkların ileri formları diş eti altında ve üstünde biriken diş taşları sebebiyle dişleri destekleyen çene kemiğinde tutan dokulara ciddi harabiyetler verebilmektedir.Bu sebeple dişlerde sallanma, diş çekimleri, diş eti çekilmeleri ve diş eti iltihabına bağlı ağız kokularına sebep olabilmektedir.

Ayrıca bu durumlar hastaya daha önce yapılmış olan diş kaplamaları,dolgular ve implant tedavileri başta olmak üzere tedavilerde sıkıntı çıkarmakta ve tedavinin ömrünü azaltmaktadır.

PEKİ NE YAPMALI?

Her şeyden önce hasta kendi ağız sağlığına önem vermelidir ve mutlaka günde iki kere dişlerini fırçalayıp plak birikimini önlemelidir.Diş ipini gece yatmadan önce olmak üzere günde bir kere kullanmalıdır.

 Hasta süreleri kişiden kişiye değişmekle birlikte mutlaka doktor kontrollerini yaptırmalıdır.Diş hekimine düzenli olarak diş taşlarını mutlaka temizletmelidir.

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ DİŞLERİNİZE ZARAR VERMEZ!

Doğru olan düzenli kontrollerini yaptırıp diş taşı temizliğini yaptırmaktır.Aksi halde diş eti çekilmeleri, diş eti çekilmesi ve dişin etrafındaki kemik erimesine bağlı dişlerde sallanma  ve diş çekimleri, ağız kokusu, eskiden memnun olduğumuz  kaplama dişlerde hassasiyetler,implant kayıpları vb. durumlar olabilir.


Diş Hekimi
Uğur Kaya
Dr. Ziya Kaya Mh. Gazhane Cad. Kafoğlu Apt. No:57 K:1 D:1 – Gemlik / Bursa
0 224 513 80 30

https://www.drugurkaya.com/ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş