Gemlik’te Ulaşım Rahatlayacak! Bisiklet İstasyonları Kuruluyor

Gemlik Belediyesi Bisiklet Sisteminde marka olan Kayseri’yi incelemeye gitti. Türkiye’nin pek çok il ve ilçesine bisiklet ve otomasyon sistemi kuran Kayseri Belediyesini, Gemlik heyeti ziyaret ederek incelemeler yaptı.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ve meclis üyelerinin katılımıyla yapılan ziyarette, Kaybis adı verilen akıllı bisiklet sistemi ile alakalı incelemelerde bulunuldu.

TÜRKİYE’DE İLK BİSİKLET SİSTEMİ

Gemlik Belediyesine özel yapılan sunumda söz alan sorumlu mühendis Nedim Erdem; ‘’Kayseri, bisiklet sistemini ‘Türkiye’de ilk uygulayan Belediye. Kiosk adını verdiğimiz sistemde, Kayseri genelinde 40 istasyonumuz bulunuyor. Her yıl 5 istasyon artırıyoruz. Sayıyı önümüzdeki yıl 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. İl merkezimizde 450 bisikletimiz var. Toplam da 26 bin abonemiz var. Günlük 2600 kullanıcı ortalamasıyla bisikletlerimizi kiralıyoruz.

AMAÇ ULAŞIMI RAHATLATMAK

Bisiklet sistemini kurarken öncelikli amacımız, raylı sistemin bulunduğu istasyonlara bisikletle ulaşılmasını sağlamaktı. Bunu kısa sürede tamamladık. Biz daha genç kesimden beklerken, yaşlı amcalarımızın bile bisiklet kullandığını gördük, bu da amacımıza ulaştığımızın göstergesi oldu.

BİSİKLET 3 ALANDA DÜŞÜNÜLEBİLİR

Bisiklet kullanımında üç başlığı söz önüne aldık; Sosyal sorumluluk, Turisttik hizmet ve ulaşımı kolaylaştırmak. Biz raylı sisteme katkı amacıyla düzenlerken, Gemlik’te de aynı zamanda Turistik olarak da değerlendirilebilir. Gemlik’te yapacağımız incelemeler ve Gemlik Belediyesiyle yapacağımız değerlendirmeler sonrasında, istasyonları da buna göre oluşturacağız’’ dedi.

GENEL MÜDÜRDEN TEŞEKKÜR

Kayseri Ulaşım Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu da, Gemlik Belediyesi heyetinin incelemelerine dahil olurken, ‘’bizde biz atasözü vardır ‘kötü komşu ev sahibi yapar’ diye. Biz de sistemlerimizi dışarıdan aldık, sonrasında yenilemelerin ve geliştirmenin yüksek fiyatlara ulaştığını görünce üretime yöneldik. Gemlik Belediyesi de, bu konuda bizleri öncü görmüş, kendilerine teşekkür ederiz’’ dedi. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise; ‘’Yerli, üreticinin her zaman yanında olmalıyız’’ diyerek, Göndoğdu’ya Gemlik Zeytini ve zeytinli çikolata armağan etti.

YERİNDE İNCELEME

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ve Meclis Üyeleri, Kiosk sistemini yerinde inceledi. Kart sistemi ile çalışan akıllı bisiklet sisteminde, aynı zamanda kredi kartı da kullanılabiliyor. Sistem, arızalı bisikletleri, eksik bisikletleri ve durağa ulaşmayan bisikletleri takip etme, bisiklet azalan istasyonlara da takviye etmeyi sağlıyor.

YILMAZ; SÖZ VERDİK, YERİNE GETİRİYORUZ

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise; ‘’Kayseri Büyükşehir Belediyesinin kurduğu şirketin ürettiği bisikletleri, meclis üyesi arkadaşlarımızla yerinde incelemek için Kayseri’ye geldik. Bisiklet sistemi Gemlik için çok önemli. Özellikle doğu bölgesine ulaşımı hızlandıracak bir uygulama olacak. Hedefimiz bisiklet kullanmamaya özendirmek, Gaz salınımını azaltmak öncelikli olacak. Üniversite, Doğru Bölgesi, İskele ve Kayıkhane mevkiinde istasyonlar kurmayı düşünüyoruz. Her sene de adeti ve istasyonları artıracağız. Biz bunun sözünü vermiştik, şimdi yerine getiriyoruz.

Daha önce bu tarz sistemleri yurt dışından almak zorunda kalırdık. Bugün ise yerli üretimle sisteme ve bisikletleri kavuşuyoruz. Bu anlamda Kayseri Büyükşehir Belediyesine yerli, üretime yaptığı katkılar ve sosyal sayılabilecek, aynı zamanda sağlıklı yaşamı da ön plana çıkaracak projeleri için teşekkür ediyoruz.

İLK ETAPTA 100 BİSİKLET

Gemlik’e ilk etapta 100 adet bisiklet ve dört istasyon kazandırarak başlayacağız. Gemlik her şeyin en iyisine layık derken, sağlıklı yaşamak da Gemlik’in hakkı. Bizler de, bunu sağlamakla yükümlü seçilmiş kişileriz. Önümüzdeki günlerde teknik arkadaşlarımızı Gemlik’te ağırlayarak incelemeleri tamamlayacağız. Projenin Gemlik’e hayırlı olmasını diliyoruz’’ dedi.

https://www.facebook.com/GemlikTV/videos/696655567191492/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş