Türkiye’de ilk defa ilçede yapılmıştı. Büyük ilgi gördü

Türkiye İş Kurumu ve İş Kur Gemlik Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenen istihdam fuarı büyük ilgi gördü. 17-18 Kasım tarihleri arasında Türkiye’de ilk defa bir ilçede düzenlenen fuara, binlerce vatandaş akın etti. 45 firma tarafından açılan stantlarda, iş başvuruları ve iş bilgilendirmeleri yapılırken, fuara protokol de ilgi gösterdi. İş ve İşçiyi buluşturan programın sloganıysa ‘’İş-sizi Çağırıyor’’ oldu.

Fuar kapsamında, Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Şenay Yürür, Doğan Tv Sosyal Medya Yöneticisi Eren Caner, Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran ve Faurecia Politeks Bodrolama Müdürü Gaye Cura seminerleri ile fuara destek verdi.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA İLÇEDE

İş-Kur, ülke genelinde başlatılan istihdam hamlesi kapsamında düzenlediği fuarlarda ilk defa bir ilçeyi tercih etti. İş gücü olarak Türkiye’nin en önde gelen ilçelerinden biri olan Gemlik’te yapılan fuar, ‘’İş-Sizi Çağırıyor’’ sloganıyla start aldı.

Açılış programına Gemlik Kaymakam Vekili ve Orhangazi Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Abdulkadir Yüce, Bursa İşkur Müdürü Feyzullah Eren Türkmen, Gemlik İşkur Müdürü Ünver Ünver, GTSO Başkanı Kemal Akıt, Gemlik Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır, Orhangazi Ticaret Odası Meclis Başkanı Erol Hatırlı, Ak Parti İlçe Başkanı Zafer Işık ile firma temsilcileri, kurum müdürleri katıldı.

KAYMAKAM YILMAZ; FİKİRLERİN HAYAT BULMASI GÜZEL.

Açılış öncesinde ilk konuşmayı Gemlik Kaymakam Vekili Dr. Yalçın Yılmaz yaptı. Yılmaz;  ‘’İşkur tarafından düzenlenen istihdam fuarı, Gemlik’e ve Bursa’ya önemli katkı sağlayacaktır. İşkur’un önemli çalışmaları var. Biz de geçmiş dönemde istihdam ile alakalı çalışmalar yapmıştır. Master tezim de, İş Kurumları ve istihdam ile alakalı olmuştu. Tezimizin vücut bulduğunu görmek de bizleri memnun etti. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum’’ dedi.

REFİK YILMAZ; TÜRKİYE KENDİ KENDİNE YETMELİ

Ardından söz alan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz; ‘’Birinci istihdam buluşmasını Gemlik’te gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Başta İşkur müdürümüz olmak üzere, tüm firmalarımıza ve katılımcılara teşekkür ediyoruz. Günümüzde nitelikli eleman bulmanın önemi var. Bu fuar da, nitelikli işçiyle işverenin buluşması için aracı olacaktır.

Gemlik’te güçlü bir ekonomimiz var. Dört bir yanımız düşmanlarla çevrili, içimizde de hainler var. Bunlarla ancak çalışarak ve üreterek baş edebiliriz. Bunun başka yolu yok. Katar’a uygulanan ambargonun Türkiye’ye uygulanmayacağının garantisi yok. Bu nedenle, sanayide, tarımda kendimiz üretmeliyiz. Türkiye’nin kendi kendine yetmesi lazım’’ şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan Bursa İşkur Müdürü, Feyzullah Eren Türkmen; ‘’Kaymakamlığımız, İşkur Müdürümüz ve Belediyemize teşekkür ediyoruz. Gemlik’e ve ülkemize önemli katkı sağlayacağını düşündüğümüz programın, hayırlı olmasını diliyoruz.

ŞENAY YÜRÜR’ÜN KONFERANSI İLGİ GÖRDÜ

Gemlik İşkur Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenen istihdam fuarında, Doç. Dr. Şenay Yürür seminer verdi.

İş-Kur öncülüğünde, Gemlik Kaymakamlığı, Gemlik Belediyesi, GTSO, Gemlik Ticaret Borsası ve firmaların işbirliği ile yapılan İş-Sizi Çağırıyor sloganlı fuarda, ilk semineri Yalova Üniversitesi İ.İ.B.F. öğretim görevlisi Doç. Dr. Şenay Yürür verdi. Büyük ilgi gören Yürür, interaktif sunumuyla dikkat çekti.

‘’İş hayatında iş ve kişi uyumlu önemlidir’’ diyen Yürür; ‘’Yönetici başkaları aracılığıyla hedefe ulaşan kişidir. Hayatta hepimizin rolleri vardır. Örneği ben hocayım. Anne babama karşı da evlat rolümü üstleniyorum. Aslında, kişilik değişebilir. Bunun için üç ana kural var; farkındalık, istek ve çaba. Farkında değilseniz, sorunları başka yerde arasınız. Hayat bir öğrenme sürecidir.

Fiziksel özellikler kişiliğimizi etkiler. Kültür, kişiliğimizin belirgin noktasıdır. Travma ve başarısızlıklar da kişiliği şekillendiren unsurlardandır. Farklı kişilik özellikleri vardır. Dışa dönük veya içe dönük, uyumlu veya hırçın, özdenetimli sorumlu veya dağınık sorumsuz gibi. Kontrol ve tutuculuk da farklı özelliktir. Başarı yönetimli olmak, başarısızlıktan kaçınmak da, önemli bir ayırıcı özelliktir. Başarı yönelimli insanlar, geri bildirim almaktan da hoşlanırlar.

Otoriteler, statü ve güç farklına inanır. Tutucudurlar. Katı kuralları vardır. Türkiye güç merkezleri arasında farkın yüksek olduğu bir toplumdur. Bir de makyavelist ve amaca ulaşmak için her şey mübah düşünce tarzı var. Hangisiyle çalışmak istediğinizi kendiniz belirleyeceksiniz.

Tüm bunların özünde iki çeşit kişilik tarzı vardır. A ve B. A; sürekli hareket halinde, çalışkan ve gayretli. B; stres yönetimlerinde örnek gösterilen rahat kişilikler. Son olarak değişimden bahsediyorsak, şunu bilmeliyiz ki, tek değiştirebileceğimiz kişi kendimiziz’’ dedi.

EREN CANER; KULLANILABİLİR BİLGİ SAHİBİ OLUN

Gemlik’te düzenlenen istihdam Fuarının ikinci konferansında Eren Caner sunum yaptı.

Doğan TV Sosyal Medya Yöneticisi olan Caner, sosyal medya, değişim, inovasyon ve digital çağ ile alakalı bilgilendirmeler yaptı. Caner Sosyal Medya Haberciliği ile alakalı başladığı anlatımında şu ifadelere yer verdi; ‘’İnsan değişmiyor. Bu nedenle araçlar da kendi içinde benzerlik gösteriyor. İlk telefondan, tuş kilidi mantığına kadar.

Okullarımız, yıllardır bizi doğru yönlendirmedi. Asıl sorulması gereken, bizim içimizi neyin kıpır kıpır yaptığı olmalıydı. Okullardaki eğitim size eski gelmeye başladı. Bu nedenle onun da yenilenmeye ihtiyacı var.  Üniversitelerinizden, kullanılabilir bilgi isteyin.

Markalar da gençleşmek zorundadır. Bilindiği gibi eski markalar bile, yeniliklere uyum sağlamak adına departmanlar oluşturuyor. Markalar da, kurumlar da yaşlanıyor. Son dönemde, gençleşme çalışmaları da, bunun fark edilmesinden dolayıdır. Gençleşmeyen ve uyum sağlamayan markalar yok olmaya mahkumdur. Bir milyon kişinin yaptığını yaparsanız, bir milyon birinci olursunuz. Fark yaratmak zorundasınız. Sosyal medya uzmanı olmayın. Sosyal medya uzmanı ara elemandır. Sosyal medya dağıtım ağıdır.

Şimdi dünyanın gündeminde ise cripto paralar var. Betcom 21 milyon’a ulaşmak istiyor. Bu sistem tapu verilerinden, E-Devlet bilgilerine kadar her konuyu depolama şansı var ve son derece güvenli. Şu anda, 11 milyon ayrı bilgisayardan yönetiliyor. Para üretiyorlar’’ dedi.

BAŞARAN; ÜRETİME DAYALI BÜYÜME ÖNEMLİ

Programın ikinci gününde GTSO salonundaki seminerler Cüneyt Başaran’ın konuşmasıyla başladı. Başaran, büyüme ve iş gücüne değinirken, iş gücünün artması için üretim önemli.

Dünya büyük bir kırılmadan geçiyor. 5-10 yıl içinde pek çok meslek olmayacak. Türkiye’de önemli miktarda işsizlik sorunu var. Bunda kısmen Suriyeliler ve genç iş gücü öncelik sağlıyor. Doğrudan oranlar da yükseliyor. %10.7 işsizlik oranı, Türkiye için önemli sorundur. Her yıl bir milyon kişiye iş imkanı yaratmamız gerekiyor.

İnşaat sektöründeki yükseliş, katma değer açısından faydalı değil. Kolay para kazanılır ama sonrası yoktur. Üretim anlamında yükseliş gerekir. Cumhurbaşkanımız genelde faizin enflasyonu artırdığını söylüyor. Bunun doğru kısımları var ama ilk bölümü değil. İlk bölümde istikrarlı ekonomik programla, faizi kontrol altına almak gerekir. Faizler, ancak başarısız ekonomilerde etki yapar.

Türkiye üretime dayalı büyüme sağlamıyor. Dünya Endüstri 4.0’a ulaştı. Biz 2 ve 2,5 arasındayız henüz. Sanayide teknolojinin her durumda gerisinde kaldık. Sanayimizin büyük bölümü de otomotiv üzerine. 2040 yılında Dünya elektrikli araca geçtiğinde, otomotiv sanayinin büyük bölümü gitmiş olabilir. Ülke olarak buna da hazırlanmalıyız. Elektrikli araçta da en büyük sıkıntı şarj ve bunun için kobalt gerekiyor.

Büyümede 5,5 olup, bir milyon istihdam yapıyorsak bunda önemli sayıda eksik vardır. 3,5 büyüyüp, 5 milyon istihdam yapıyorsak doğru büyümediler. Bizim büyümemiz, genelde ürettiğimiz ürünlere bağlı olmadığından toplumsal refahta sorunlar yaşıyoruz. Büyüme üretimden gelmediği için iş gücü yaratmıyor’’ dedi.

GAYE CURA’DAN İŞ BAŞVURUSU ÖNERİLERİ

Gemlik İşkur Müdürlüğü Öncülüğünde düzenlenen ‘’İş-Sizi Çağırıyor’’ başlıklı istihdam fuarında, Gaye Cura’da eğitim verdi. Faurecia Politeks Badrolama Müdürü Gaye Cura, iş başvurusu ve CV doldurmaktaki inceliklere değindi.

Cura; ‘’Önemli olan CV’nin içeriğini nasıl hazırladığınızdır. Net olması, anlatımı ve bilgileri özetlemesi önemlidir. Şu an tek tıkla çok sayıda şeyi yapabiliyoruz. İnternette örnekleri araştırmanız da faydalı olacaktır.

Hem genç, hem de tecrübeli eleman isteniyor. Gençlerin nerede tecrübe kazanacağını ise düşünmüyoruz. Yeni mezunlarda işe yatkınlık önemli. Türkiye İş Kurumunun bu yöndeki teşviklerinden çok faydalanıyoruz. İş Başı Eğitim Programları önemli. Biz de alımlarımızı genelde bu yönde yapıyoruz.

İşe alırken belli başlıklara dikkat etmek gerekir. Görüşmeye zamanında gelindi mi? Firmayı tanıyor mu? Ne istediğini biliyor mu? Görev için istekli mi? İşin gerekliliğini karşılıyor mu? Firma kültürüne uygun mu? sorularıdır’’ dedi.

KATILAN FİRMALARA PLAKET

İki gün süren, Gemlik, çevre ilçeler ve Bursa’dan binlerce vatandaşın ziyaret ettiği İstihdam fuarı sonrasında, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, İşkur Müdürü Ünver Ünver, GTSO Başkanı Kemal Akıt, Borsa Başkanı Özden Çakır, İlçe Emniyet Müdürü Abdulkadir Yüce ve protokol tarafından, fuara katılan firmalara plaket verildi. İstihdam fuarı, plaket tören ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş