Anne Sütü

Anne Sütü 

Anne sütü bebeğiniz için optimum büyüme ve gelişme için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin öğelerini içeren, biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay doğal bir besindir.

Emzirmenin hem bebeğiniz, hem de sizler için; sağlığın sürdürülmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden iyiliğin sağlanması gibi çok sayıda yararları vardır.

 Kolostrum: Doğum sonrası ilk 1-2 gün içerisinde salgılanan miktarı az, rengi koyu sarı ve kıvamı koyu süttür. Kolostrum (ağız sütü) daha sonra salgılanan olgun süte göre daha besleyicidir. Daha fazla protein, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici bileşenler A ve E vitamini ile büyüme faktörleri içerir. Kolostrum bebeğinizin ilk aşısıdır.Kırsal kesimlerde bilinen doğum ardından şekerli su verilmesi kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Emzirmeye 1-2 saat içerisinde başlanmalıdır.Dünya Sağlık Örgütü bebeğinizin yaşamının ilk 6 ayında sadece su dahi almaksızın anne sütü ile beslenmesini önermektedir.

Emzirme döneminde sizlerin sağlıklı beslenmesi; hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Yanlış beslenme uygulamaları sütünüzün olmaması veya içerik açısından eksik olmasına sebebiyet verebilir.Sütünüzün bebeğiniz için yetersiz olup olmadığına; bebeğinizin gelişimine bakılarak karar vermeli, ek besinlere başlama da acele edilmemelidir.Bir uzmana başvurmadan hazır mamalara, ek besinlere başlamamalısınız 6 ay sonunda; uzman önerisiyle,( alerji riski) ek gıdalara başlayabilirsiniz.

Çocuklarınızın  sağlığı açısından ilk yıllar çok önemlidir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak sizlerin elinizde. Ayrıca damak tadı gelişimi bu yaşlarda oluşmaktadır.İlerleyen yaşlarda kronik hastalık riskini azaltılması, ideal kilonun  korunması; ruhen, bedenen tam bir iyilik halinin sağlanabilmesi için en iyi önlem çocuklarınızı sağlıklı beslenmeye sevk etmektir.

 

Diyetisyen Merve Güner Öksüz

Adres : Hamidiye mahallesi İstiklal Caddesi Gemlik / Bursa

İletişim : 0555 877 06 64

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş