Türk Metal Eylemlere Başladı

Türk Metal Sendikası, MESS ile yaptığı görüşmelerden uzlaşma alamayınca eylem sürecine başladı. İlk olarak servislerden fabrika yolunda inen işçiler, 11 iş yerine yürüyerek gittiler.

Gemlik’te 11 işyerinde 5 bin 300, Bursa’da 45 iş yerinde 42 bin 200, Türkiye genelinde; 178 işyerinde 117 bin 800 kişinin eylemlere katılacağı belirtilirken, eylemlerin giderek artacağının da altı çizildi.

Borusan  Fabrikası önünde açıklama yapan sendika başkanı Kemal Durmaz, ‘’Gece gündüz demeden, canı pahasına çalışan metal işçileri. İşine, ekmeğine, işyerlerine namusu gibi sahip çıkan, vatanı, milleti için üreten kardeşlerim.

Sendikamız Türk Metal’in, işveren örgütü MESS ile yürüttüğü toplu sözleşme görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. Sendikamızın talep ettiği en can alıcı maddeler, alın terimizin ve emeğimizin karşılığını almak ileri sürdüğümüz maddeler MESS’in uzlaşmaz tutumu ile sonuçlandırılmadı. Türk Metal Sendikamız bu gelişmeler üzerine masayı terk etti.

Karlarına kar katanlar, ihracat patlaması yaşayanlar, rekor üstüne rekor kıranlardan, emeğimizin karşılığını istiyoruz. Biz aldığımız her kuruşu alın terimiz ile kazanıyoruz. Patronların kazandığı her kuruşta emeğimiz var. Otomobilse, beyaz eşyada, elektronikte, örgütlü olduğumuz işletmeler, her yıl şampiyon oluyorsa, bunda bizim de hakkımız var. Bizim patronların karlarında gözümüz yok. Kazandıkları her kuruşta emeği olan işçilere de yatırım yapsınlar istiyoruz. Ama iş oraya gelince ‘yok’ diyorlar.  Biz kazandırıyoruz ama kazanamıyoruz. Biz sektörde tüm gelişmelere rağmen, ekonomik büyümeye rağmen, krizdeyiz, mutsuzuz, huzursuzuz, gerginiz, krizdeyiz. Yaşanan her adaletsizliğe itiraz ediyoruz.

Arkadaşlar, MESS bize 6 aylık enflasyon öneriyor. Buradan MESS e sesleniyoruz. Böyle bir anlayışı kabul etmiyoruz. Bu enflasyon hesabı bizim hesabımız değil. Bu rakamın gerçeklerle, hayatla, sokakla, pazarla hiçbir ilgisi yok. Çünkü TUİK enflasyon hesabında başka kalemleri dikkate alıyor. Bizim enflasyonumuz çarşıda, pazarda. Tüm temel tüketim maddeleri yüzde 20 zamlanmış ama MESS bunu görmezden geliyor. Bunlar da yetmezmiş gibi esnek çalışmayı dayatıyor. İkramiyelerde kıstalyem esasını getirmek istiyor. Kıdemli işçinin hakkını vermiyor.

Hakkımızı alana kadar bayrağı indirmeyeceğiz. Nereye kadar giderse, oraya kadar gideceğiz. Bu eylemler daha başlangıç. Biz mücadeleden galip çıkana kadar bu yoldan dönmeyeceğiz. Bir kere sokaklara çıkarsak, kolay kolay geri dönmeyiz. Bunu herkes böyle bilsin.

Kararlıyız. Artık sipariş yetişsin diye gecesini gündüzüne katan işçi yok! Artık fazla mesaide sağlığı pahasına ter döken emekçi yok! Artık fazla mesai yok! Genel merkezin eylem kararını bu hafta hayata geçireceğiz. Gazanız, gazamız mübarek olsun. Biz bu mücadeleye baş koyduk. Allah yardımcımız olsun’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş