Gemlik’te Cumhuriyet Coşkusu

Gemlik’te Cumhuriyet Coşkusu

Gemlik’te 29 Ekim kutlamaları, geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl Gemlik Atatürk Stadyumunda yapıldı.

Kutlama törenlerine tüm okullar ilgi gösterirken, Programda Gemlik Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Garnizon Komutan Vekili Semih Ekinci, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ülger, İlçe Jandarma Komutanı Barış Bozkurt, İlçe Emniyet Müdürü Abdulkadir Yüce, siyasi parti temsilcileri, kurum ve daire müdürleri, okul müdürleri, milli eğitim camiası, gösteri yapacak öğrencilerin velileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda günün anlam ve önemine değinen konuşmayı Gemlik Kaymakamı Gürbüz Karakuş gerçekleştirdi. Cumhuriyetin önemine değinen Karakuş; ”Türkiye Cumhuriyeti devleti kuruluşuyla birlikte dünya tarihini değiştirdi. Milleti harap ve bitap hale düşmüş hale gelen Türk milleti imanına, yüreğine, bileğine güvenerek yedi düvele galip geldi. Cumhuriyet halkın birlikteliğidir, kucaklamaktır, medeniyet projesidir. Üstte maçı gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, bizim devletimiz var olacaktır. Cumhuriyetin temelindeki harç, istiklal marşının ifadesiyle hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal ifadesindedir” şeklinde konuştu.

Ardından okulların gösterileri ve folklor oyunları ile devam eden programda, Drone gösterisi ise ilgiyle izlendi. Programda diğer dikkat çeken ayrıntı ise Kaymakam Gürbüz Karakuş’un, halkı ve katılımcıları selamlaması esnasında ”Cumhuriyetin 75’inci yılı” şeklinde dilinin sürçmesine tribünlerin duyarsız kalmayarak, tepki vermesi üzerine, Karakuş’un konuşmasını ”95’inci Yılı” olarak düzeltmesi oldu.

Program, tören geçişi ile sona ererken, son yıllardaki en ciddi kalabalıkla kutlanana Cumhuriyet Bayramı olarak akıllarda kaldı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş