Kaçak Okul Ruhsatını Aldı

  Kaçak Okul Ruhsatını Aldı

Gemlik’te inşaat ruhsatı olmadan inşaatı devam eden ve bir taraftan da eğitime başlayan kaçak okul için inşaat ruhsatı verildi.

Ruhsatsız olarak inşaat çalışmalarına başlayan ve bu şekilde devam eden sınav okullarına, Gemlik Belediyesi tarafından ruhsat verildi.

Temmuz Ay’ında ruhsat harçlarını yatıran, teknik detaylara takıldığı iddiasıyla resmen ruhsatlanmayan özel okul, haberin yayınlanmasının ardından ruhsatlandırıldı. Yapı Denetime de tabi olunacak okula verilen inşaat ruhsatı eksikleri, bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlanırken, 6 aydır neden ruhsatsız inşaat yapıldığı merak konusu oldu.

Firma yetkililerinden yapılan açıklamada, inşaat yapılan binanın herhangi bir eksiğinin olmadığı, okul yönetiminin çalıştığı inşaat firması tarafından çok daha önce başvuru yapılmasına rağmen, ruhsat süresinin uzaması ve okulun açılması gerektiğinden imalata başlandığı öne sürüldü. Statik değerlerin de yine inşaat firması tarafından denetlendiği belirtilirken, binanın statiğe ve diğer inşaat önceliklerine uygun olduğu belirtildi.

Karot Testleri Alındı

Firmadan yapılan diğer açıklamada ise; ”Tutanak tutulduktan sonra Belediyemizin talebi doğrultusunda,inşaattan karot numuneleri alınmış ve performans analizleri yapılmıştır.Gerek alınan karotların laboratuar neticeleri ,gerekse yapılan performans analizleri proje değerlerine uygun çıkmıştır” ifadelerine yer verildi.

Ruhsat Verilmese Yıkılabilirdi

Okul binası ile alakalı şikayet bulunduğundan, Gemlik Belediyesi tarafından ceza kesilmişti. Ceza kesim tarihinden itibaren okul uygun hale getirilip ruhsatlandırılmasa, binanın yıkılarak, projeye uygun olarak yapılması gerekiyordu.

Şimdi ne olacak?

Binanın projeye uygunluğu ve Yapı Denetim raporları doğrultusunda yapılacak incelemede, 0,40 emsal oranı başta olmak üzere, çeşitli incelemeler yapılarak, binanın projeye uygunluğuna göre, inşaat bitiminin ardından Yapı Kullanma Belgesi düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş