…Tesettür – 2…

…Tesettür – 2…

 

Ahzab Suresi 59. Ayet-i Kerime’sinde Mevla’mız (c.c.) şöyle buyruyor ;

Ey Nebiyi Zişanım! Eşlerine, kızlarına, müminlerin kadınlarına söyle ki üzerlerine cilbablarını, çarşaflarını sarkıtsınlar. İşte bu tanınıp eziyet olunmamalarına daha yakındır. Allah daima Gâfur ve Rahim olmuştur”

Bu Ayet-i Kerime’de Rabbimiz (c.c.) müminlerin hanımlarına ne kadar değer veriyor ki Peygamber (s.a.v.) eşleri ve kızlarından sonra müminlerin hanımlarını zikr ediyor.

Ümmü Seleme validemiz (R.anha) rivayet ediyor ;

“Ne zaman ki üzerlerine çarşaflarını alsın Ayeti nazil olunca ensar kadınları çarşaflarından dolayı sanki başlarının üzerinde kargalar varmış gibi çıktılar. Yani Medine sokakları sanki kocabaş kargalarla doldu”

Ahzab Suresi 59. Ayet şu manâlara delalet eder:

Örtünmek ; Müslüman, hür, bülûğa ermiş bütün kadınlar üzerine namaz, oruç gibi farzdır. Demek ki bir kızın bülûğa erdiği gün örtünmesi namaz gibi farzdır. Lakin Efendimiz (s.a.v.) “7 yaşında çocuklarınıza namazı emredin, 10 yaşında kılmazlarsa dövün” buyuruyor. Bülûğa erince namaz farz ama bülûğdan önce nice tatbikatları var. Örtünmeyi ve diğer farzları da bülûğdan önce iyice bir alıştırmak gerekir.

Kafir kadınlara farz değildir. Çünkü onlar İslam hükümleriyle mükellef değildirler. Yan kafirlere “niye namaz kılmıyon ?, niye örtünmüyon ? ,niye oruç tutmuyon ?” denilemez. Demek ki birinci olarak örtünmenin farziyetine inanmak gerekiyor. Bir kişi örtünmeyi inkâr ederek terk ederse o kişi İslam dininden çıkmış olur. Ama örtünmenin farziyetine inanarak terk ederse bu kişi çok büyük günahkâr olmuş olur.

Örtünmekte şu şartlar vardır ;

1- ) Örttüğü şey bütün bedeni örtecek. Çünkü Ayette “üzerinden” dedi. Kişinin üzeri kafasıdır. Kafasının üzerinden          topuğuna kadar tek parça örtecek.

2- ) Örttüğü şey ince olmayacak. Çünkü örtünmekten maksat kapatmaktır. Kapatmazsa o örtü sayılmaz süs olur.

3- ) Örttüğü şey rengârenk ve ilgi çekici olmayacak. Bundan dolayı siyah tercih edilmiştir.

4- ) Örttüğü şey dar olmayacak, geniş olacak, bedenin uzuvlarını belli etmeyecek.

5- ) Örttüğü şey kokularla kokulanmış olmayacak.

6- ) Kadının giydiği elbise, erkeğin elbisesine benzemeyecek. Çünkü rahmet Peygamberi (s.a.v.) böyle kişileri lanetlemiştir ve şöyle buyurmuştur ;

(Eb-u Hureyre (r.a) rivayet ediyor)

“Nebi sallallahu aleyhi ve sellem kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet etti”

(Ahkâm Tefsiri – Muhammed Ali Sabuni Hz.)

Ahzab Suresi 53. Ayet-i Kerime’sinin bir bölümünde sevgili Rabbimiz (c.c.)  şöyle buyuruyor ;

“Ey Peygamberimizn Ashabı ! siz O Peygamberin eşlerinden bir şey sorduğunuz zaman perdenin arkasından sorun. Bu sizin ve onların kalpleri için en temiz olanıdır”

Ayet-i Kerime’ye dikkat edersek, bir tarafta Efendimizin (s.a.v.) eşleri var ve bunlar Ahzab Suresi 6. Ayet de;

“O Nebinin zevceleri hürmette, saygıda, tazimde onların anneleridir”

Diğer tarafta Sahabe-i Kiram vardı. Hiçbir Allah dostu onların makamına erişemiyor.

Nisa Suresi 95. Ayette ;

“Her birerlerine Allah cenneti vaat etti” diye Ayet varken yine de O’nlar birbirleri arasında bir şey soracakları zaman, isteyecekleri zaman Allah (c.c.) arada perde olmasını istiyor.

Peki, bizim hakkımızda Ayet yok, hadis yokken, nefis ve şeytanın elinde esir olmuşken sadece kalbimiz temiz diyerek kendimiz avutmayalım.

 

** “Müslümanın sabunu istiğfardır”  Mahmud Efendi Hz. (K.S.)

 

Selam ve dua ile … Fi emanillah (Allah’a emanet)…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş