Zeytinlikleri kim talan etti?

Zeytinlikleri kim talan etti?

Gemlik Serbest Bölge’den Askeri Hara yoluna giderken yaşanan zeytinlik talanı şaşkınlık yarattı.

Gemlik Hara Bölgesinde bir firmaya ait olduğu iddia edilen arsada bulunan zeytin ağaçlarının talan edildiği gözlendi. Yol üzerinde bulunan iki sıra ağaç dururken, zeytinliğin iç bölümünde bulunan ağaçların tamamen kesilmesi, tesis veya depolama sahası yapılacağı iddialarını da beraberinde getirdi.

Bölgede İmar Planı 18 uygulaması dahil, herhangi bir uygulamanın olmadığı öğrenilirken, olası yapılaşma ile alakalı nasıl bir yol izleyecekleri ve imar uygulaması bulunmamasına rağmen, neden çalışma başlattıkları merak ediliyor.

Zeytin Kanununa da Aykırı

Zeytinliklerin korunmasına yönelik kanuna aykırı olarak, arazide bulunan zeytin ağaçlarının kesilmesi, cezai yaptırımını da gerektiriyor. Bununla beraber, zeytinlik olarak geçen bölgede herhangi bir yapılaşma olmasına da izin verilmediği biliniyor.

Zeytin ağaçlarını keserken herhangi bir başvuru yapılıp yapılmadığı bilinmezken, zeytinlikte iki sıra ağaç bırakılırken, arka bölümdeki ağaçların kesilerek büyük bir alan açılması, gözden kaçırılmak istenen bir çalışma olduğu düşüncesini oluşturuyor. Olası bir yapılaşma ile işin oldu bittiye getirilmek istendiği de iddialar arasında yer alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş