Gemlik’te Şeb-İ Arus Gecesi

Gemlik’te Şeb-İ Arus Gecesi

Bursa Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği, Gemlik Tasavvuf Topluluğu ve Karabaş-i Veli Derneği ile birlikte organize ettiği Şeb-i Arus Gecesi büyük ilgi gördü.

Gemlik Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen Hz. Mevlana’nın 745. ölüm yıldönümü anma etkinlikleri İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü’nün katkılarıyla Gemlik Spor Salonu’nda yapıldı. Karabaş-i Veli Tekkesi semazenlerinin sema gösterisinin büyük beğeni topladığı Şeb-i Arus Vuslat törenine, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, AK Parti İlçe Başkanı Yaşar İslam, İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Sabri Karaman’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte konuşan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Hz. Mevlana Celalettin Rumi’nin “Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol” sözünü hatırlatarak, “İnşallah her birimiz bu altın değerinde ki öğütlere sahip oluruz. Rabbim bizleri iyilikten ve güzellikten ayırmasın. Ülkemizde ki nice Allah dostlarının yüzü suyu hürmetine bizlerden rahmetini ve bereketini esirgemesin, geceniz mübarek olsun” dedi.

Gecede konuşan Gemlik Tasavvuf Topluluğu Başkanı Harun Kaya, Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin ölüm gününe düğün günü, Şeb-i Arus diyen bir insan olduğunu vurgulayarak, Hz. Mevlana’nın iftihar tablosu adını verdiği yaşam öyküsünün tüm dünyaya örnek olmuş bilinen ve bilinmeyen yanlarını anlattı. Mevlana’yı, “Sevgiyi tüm dünyaya taşımış, her varlığı, her canlıyı, her insanı kusurlarıyla kabul etmiş, erdemli insanın adıdır ” diye tanımlayan Kaya, Mevlana´nın beslendiği kaynağın da Kur’an-ı Kerim ve Allah’ın resulü Hz. Muhammed olduğunu söyledi. Mevlevi üstadı Mustafa Özbağ da kendine has anlatımıyla katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Gemlik Tasavvuf Topluluğu Başkanı Harun Kaya ve Mesnevi Üstadı Mustafa Özbağ´a, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, çiçek ve çeşitli hediyeler takdim etti. Gemlik´in en genç semazenlerine İcazet Belgeleri’nin verildiği gece sema gösterimiyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş