Zeytinin Başkenti Gemlik’tir!

Zeytinin Başkenti Gemlik’tir!

Marmarabirlik’e bağlı Gemlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin 2017/2018 İş yılı Olağan Mali  Genel Kurulu yapıldı. 234 Ortağın katıldığı ve tüm gündem maddelerinin oy birliği ile kabul edildiği genel kurulda konuşan Marmarabirlik Yönetim Kurulu Hidamet Asa, “Zeytinin Başkenti Gemlik’tir” dedi.

 

Gemlik Kooperatifi’nin Olağan Mali Genel Kurulu Pırıltı Düğün Salonu’nda yapıldı.Oy kullanma hakkı bulunan 2130 ortağın 234’nün katılımı ile gerçekleştirilen  ve tüm maddelerin oy birliği ile kabul edildiği Mali Genel Kurulda, Birlik temsilci seçimi  de yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimde  24 kişiden oluşan asil ve yedek liste oy birliği ile kabul edildi.

Genel Kurula katılan Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, özellikle zeytinin başkentinin Gemlik olduğuna vurgu yaptı.

Asa,” Değerli ortaklarımız son 10 yılın en zor ürün alım kampanyasını geride bırakıyoruz. Gemlik Kooperatifi  4 bin 128 ton ürün alımı gerçekleştirdi. Marmarabirlik olarak son 2 yıl içersinde 642 milyon bedelle 102 bir ton ürün alımı gerçekleştirdik. Bu Birliğimizin sizlerle birlikte ortaya koyduğu büyük bir başarısıdır. 2010’dan bu yana 125 milyon TL’lik yatırım yaptık.  Hedefimiz yılda en az 50 bin ton zeytin satmak. Biz göreve geldiğimizden bu yana Marmarabirlik hiç zarar etmedi, hep kar etti. 1954 yılından bu yana ilk kez 2017 yılında 17 milyon TL kar payı dağıttık. Hedefimiz 2023 yılında 1 Milyar TL ciroya ulaşmak” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ilk kez zeytin verdiklerini ve bu yılda yeni bir anlaşmanın yapılacağını belirten Başkan Asa,“Marmarabirlik 1954’te kurulduğundan beri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 1 kilo bile zeytin verememişti. 2018 yılı Ocak ayında yaptığımız protokolle yıllık 2 bin 400 ton zeytin vermeye başladık. Bu anlaşmayı bu yıl ve gelecek yıllara da taşımak istiyoruz” diye konuştu.

Gemlik’in zeytincilikte önemine dikkat çeken Hidamet Asa, yatırımlar hakkında da bilgi verdi. Asa”Marmarabirlik’in kuruluş temellerinin atıldığı Gemlik Kooperetafi’mize 1970’ten bir çivi çakılmamış,yatırım yapılmamış ve depolama tesisleri de atıl durumdaydı. Geçtiğimiz yıl inşaatına başlanan yeni depolama tesisi ile uzun yıllar sonra büyük bir eksikliği kapatacağız. 7.200 metrekare kapalı alan ve 4.500 tonluk depolama tesisi inşaatımız hızla devam etmektedir. Yapılacak olan tesis zeytinin başkenti olan Gemlik Kooperatifi’mize hayırlı olsun.  Başkent deyince şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Gemlik’in dışında birileri hala kendilerini zeytinin başkenti olarak görüyor. Öyle kasabaların giriş tabelalarına ‘zeytin’in başkenti”yazmakla bu iş olmuyor. Ürünlerinize bunu yazabiliyor musunuz? Zeytinin Başkenti Gemlik’tir. Bunun tartışılacak, sorgulanacak bir tarafı yoktur ”dedi.

Önümüzde ki günlerde yapılacak gübre desteği ile ilgili de konuşan Başkan Asa,”Gübre dağıtımıyla amacımız, üreticilerimizin daha ucuz fiyatlara Gübre ve zirai ilaç temin etmelerini sağlamaktır” dedi.

Gemlik Kooperatif Başkanı İbrahim Demir de Mali Genel Kurul’da özetle şunları söyledi;

“Değerli ortaklarımız; biliyorsunuz ki çok eski yıllarda yapılan ve atıl duruma gelmeye yüz tutmuş tesislerimiz, çağın şartlarına ayak  uydurmakta zorlanıyor. Bu zamana kadar da bir çivi çakan dahi olmamış. Bu sebeple birliğimiz üstün çabaları ve genel başkanım sayın Hidamet Asa’nın gayretleri ile Gemlik Belediyesi’ne ait 10 dönümlük kamyon garajını aldık, projelerimiz çizildi her şey hazır inşaata başladık. İnşallah önümüzdeki kampanyada zeytinlerimizi yeni depomuza koyacağız. Zeytinin başkenti Gemlik’e ve Kooperatifimize yakışır bir depolama tesisi yapmanın vermiş olduğu gurur ile 2017 / 2018 iş yılı olağan genel kurulumuzun ortaklarımıza ve kooperatifimize hayırlı olmasını diler, saygılar sunarım.”

Gemlik Haber

Gemlik Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş