9 Saatte 49 Deprem

9 Saatte 49 Deprem

20 Şubat gecesinde Marmara Bölgesinde bir deprem fırtınasına tanık olduk.

9 saatte 49 depremin meydana geldiğini öğrendik en büyüğü beş şiddetinde olmasına rağmen endişe verici bir şekilde hissettik ve hemen her platformda öncümü artcımı tartışmalarına başladık.

Çanakkale merkezli bu deprem hepimize “ben canlıyım ve diriyim “dedi.

üstelik yaşatığı sarsıntı ile çok gerginim dediğini de  anladık yakın zamanda Kartalda kendi kendine yıkılan binaları görünce korkumuz dahada arttı .

Kartalda yıkılan binada deniz kumu kullanıldığını ve uygun olmayan demir döşendiğini öğrendik ardından Gemlikte büyük deprem öncesinde yapılan inşaatları hatırladık deprem bir doğa olayıdır kurtulmak ise Allahın taktiridir ama Allahın verdiği akıl ve vicdan ile en az hasarla kurtulmak mümkündür.

ilk en önemli şart sağlam inşaatlar yapmaktır.

Uzak doğu deprem bölgesi olmasına rağmen çok şiddetli depremlerden sonra bile ölüm adedi yok denilecek kadar azdır ölenlerin önemli bir kısmı ise enkazdan değil korkudan ve kalp krizinden  ölmektedir.

1999 Marmara depremi çok büyük bir acı olmasına rağmen hepimize derstir.Demekki  Marmara depremi öncesi yaptığımız tüm inşaatları sorgulamalıyız.

Kartal daki bina kendi kendine yıkıldığına göre benzer binaları bir an önce yıkmak en birinci görevimiz olmalıdır bu işe sadece belediyelere veya diğer bazı resmi kurumlara bırakmak yetmez.

vatandaş olarakta kendi malımıza ve canımıza sahip çıkmak için bu tür işlemlerde risk ve rol almalıyız.

Artık yaşanan her depremden sonra yorum yapmak ve akıl vermek dönemi  bitmiştir.

 

Günün Sözü:

Devlet ne denli bozulmuşsa kanunların sayısı da o denli çoktur “Tacitius”

 

Gemlik Haber

Gemlik Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş