Gemlik Ülkü Ocaklarından  Ramazan Mesajı

Gemlik Ülkü Ocaklarından  Ramazan Mesajı

Gemlik Ülkü Ocakları Başkanı İsmail Baydar Ramazan ayının başlaması ile birlikte bir mesaj yayınladı. Baydar mesajında; ” ramazanın en büyük gayelerinden bir tanesinin günlük hayatın koşuşturması içerisinde kendi özünü, kendi mayasını kaybeden, değişen, dönüşen,büyüğünü küçüğünü saymayan,yozlaşmaya meyilli,ecdadını unutmak için zorlanan, insana iyi yönde yeniden değişmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Baydar,milletçe yeni bir ramazana aşkla, heyecanla, sevinçle kavuşulduğunu belirterek, “Ramazan ayı, her bir Müslümanın derin bir iştiyakla kendisiyle yüzleştiği, kendisini yenilediği, iç dünyasını tazelediği ve her yıl müminleri değiştirmek ve dönüştürmek üzere gelen rahmet ayı, bereket ayı, mağfiret ayı. Bizi böyle bir aya kavuşturan Rabbimize sonsuz hamdüsenalar olsun,şükürler olsun” dedi.

Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum”Ramazanın ruhaniyetini ve maneviyatını ihlal eden her türlü davranıştan uzak durmak gerekiyor. Gösterişli iftar programları, sınıf ve itibar esasına dayalı ihtişamlı davetler, Ramazanı yanlış bir şekilde bir tür eğlence, karnaval ve festival havasında terennüm eden eğilimlerin mevcut gidişatı ciddi olarak dikkat çekmeye başlamıştır. İnsanlık durumumuzu yüce Rabbimiz indinde tahkim etmenin yolu, lütuf ve ihsan ayı Ramazanın ruhaniyetine ve maneviyatına bihakkın teslim olmak, yeniden yapılanmak ve değişmektir”

İbadetle neşelenen gönüller müminler arasındaki muhabbeti de pekiştirmesi gerektiğine işaret eden Baydar, “Bu coşku bir eğlence, şatafat ve bir gösteriye asla dönüşmemelidir” ifadesini kullandı.

“Ramazanda en çok dikkat edeceğimiz hususlardan bir tanesi iftar sofraları israf sofralarına dönüşmemelidir”  belediyelerde,beş yıldızlı otellerde ve gerekse değişik mekanlarda hazırlanan iftar sofralarının kendi içinde israfı ve gösterişi barındırdığını söyledi.

-Zenginlik müminler için bir statü değildir-

Baydar, zenginliğin müminler için bir statü olmadığını belirterek, “Ne de fakirlik ve yoksulluk insanı ötekileştiren bir vasıftır. Aksine müminlerin ahlakı, camideki gibi aynı safta olanların her zaman bir ve beraber olmasını esas alır” dedi.

İslam dininin zengin ile fakiri eşit gördüğünü anlatan baydar, paylaşımın yoğun yaşandığı bu ayda elde edilen ahlaki meziyetleri bütün zamanlara yaymanın herkesin görevi olduğunu bildirdi.

Ramazan dolayısıyla müminler arasında yaşanan toplumsallaşma tabiidir. Ancak bu tarz sosyallikler doğal seyrinde yaşanmalıdır. Ramazanın dönüşmememi ve bizi iyi yönde değiştirmesi için özellikle dikkat edeceğimiz hususlardan bir tanesi, ramazanda yaşadığımız sosyalleşmelerin, toplumsallaşmaların bir reklama, tanıtıma ve gösteriye dönüşmemesine azami gayret sarf etmektir. Bütün sosyal, kamusal ve ticari kuruluşlara buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Her yıl ramazan ayında yaptıkları hayırlı faaliyetlere elbette devam etmelidirler. Ancak bunu yaparken ramazanın ruhuna, maneviyatına, tevazusuna, sükunetine ve huzuruna ,birleştirileciğine riayet etmek her birimizin vazifesidir.”

Baydar, “Ramazan-ı şerifin, Suriye’de akan kardeş kanının bir an evvel durmasına vesile olmasını ve dünyanın gözünden uzak bir yerde, Çecenistanda/Burma’da/Doğu türkistanda/Arakan’da/Somalide/Pakistanda/Türkmenelinde/Kerkükte/Afrinde/ Filistinde/ ve dünyanın çesitleri yerlerinde sayamadığım,yaşayan din ,soy kardeşlerimize reva görülen insanlık dışı muamelelerin sona ermesine ve dünyanın muhtelif yerlerinde saldırılara ve zulümlere maruz bırakılan Müslümanların felahına vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyor ,Tüm Türk islam Aleminin Ramazan-ı Şerif-ini kutluyorum” dedi.

Gemlik Haber

Gemlik Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş