Hisar Anadolu Lisesi öğrencileri bilim olimpiyatına hazırlanıyor

Çekmeköy Belediyesi, etnik ve ideolojik ayrımlar ile sınırların belirlendiği günümüz dünyasının, barış içerisinde yaşanabilir bir dünyaya dönüşümünü gerçekleştirebilmek için evrensel bir sorumluluk üstlenmiştir. Uluslararası diyalog ortamlarının gelişeceği, yenilikçi teknolojilerin uluslararası arenada etkin olacağı bir neslin yetişmesi ve mavi kürenin barış içerinde bir araya geleceği bir organizasyon düzenlemiştir. Bu sebepler ile Yenilikçi ve Üretken Gençlik, Üretken Yeni Nesiller vizyonu ile belirlenen hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için bir Uluslararası Bilim Olimpiyatı projesini hayata geçirilmiştir. Bu yıl Alija İzzetbegoviç adıyla düzenlenmiştir.Hisar Anadolu Lisesi proje ekibinden üç grup, düzenlenen bu yarışmada finale kalmayı başarmıştır.

Yarışmaya değişik ülkelerden lise ve düzeyi öğrenciler ile üniversite öğrencileri başvurmuştur. Öğrencilerin ülkelerinde geçerli referanslar elde edebilmeleri amacı ile Avrupa’da, Asya’da, Afrika’da, Avustralya’da ve Amerika’da, Üniversiteler ile iş birliği yapılmıştır. Verilecek yetki yarışmada final sergisine katılmaya hak kazananlara tanınacak ünvan (Ülke birincisi, Kıta derecesi vb.) ve derecelerin akredite edilmesi içindir.

Yarışma üç farklı kategoriden oluşmakta olup, Hisar Anadolu Lisesi öğrencileri Araştırma Projeleri alanında yarışacaktır. Rana Semin Yalnız ve Mehmet Enes Özbağ adlı öğrenciler “VÜCÜTTAKİ ASİTLENMENİN BÖBREK TAŞLARI OLUŞUMU ÜZERİNDEKİ ETKİSİ”konulu çalışmalarıyla,İrem Çalım ve Esma Yavan adlı öğrenciler “ARI SÜTÜNÜN BAZI GRAM POZİTİF VE GRAM NEGATİF BAKTERİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ”, Gamze Elibol ve Edanur Pehlivan “KEKİK (THYMUS VULGARİS), NANE (MENTHA PİPERİTA) VE LAVANTA (LAVANDULA L.) BİTKİLERİ UÇUCU YAĞLARININ KLİMALARDA ÜREYEN BAKTERİLER ÜZERİNDEKİ ANTİBAKTERİYEL ETKİLERİNİN İNCELENMESİ” konulu çalışmalarını sunacaklardır.18 – 20 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleşecek bilim olimpiyatında gençler hem çalışmalarını jüri ve ziyaretçilere sunacak hem de Uluslararası diyalog ortamının kurulması ve geliştirilmesi sağlanacaktır.

Gemlik Haber

Gemlik Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş