Emlak Rayiç Bedel Artışına Tepki

 Gemlik Belediyesi tarafından dört yıllık periyotlarla düzenlenen rayiç bedellerindeki artış, tepkilere neden oldu. Konunun tarafları, artışın %200 ve üzeri olmasına anlam veremezken, artış yapılsa da, kademeli olarak yapılması gerektiği üzerinde durdular. Artış miktarının yüksek olduğu ile alakalı tepki, Gemlik Müteahhitler Derneği’nden geldi.

Mahalle Muhtarlarının da tamamının katıldığı ve evet  oyu verdiği toplantıda, GTSO adına katılan Başkanvekili Mehmet Yıldırım’ın hayır  oyu verdiği ve rayiç bedellerinin artırılmasına şerh koyduğu öğrenildi.

Gemlik Müteahhitler derneği başkanı Ömer Uslu; ‘’Rayiç bedellerinin yeniden düzenleneceğini zaten tahmin ediyorduk. Kademeli olarak belli miktarda yükseleceğini beklerken, %200’ün üzerinde yer yer %500’leri bulan artışa anlam veremedik. Artış hem vatandaşlara, hem sektöre zarar verir. Enflasyonun düşük olduğunu söylediğimiz bugünlerde de, bu seviyede bir artışa anlam veremiyoruz. Konuyu yönetim kurulumuzla değerlendireceğiz’’ dedi.

‘’Artış ek vergi ve maliyet getirecek’’

%200 ile %500 arasında değişen rayiç bedellerindeki artışlar, ek vergi yükü getirecek. Aynı oranda vergilerde 2-3 katına katlanırken, iddialara göre özellikle Cumhuriyet mahallesinde emlak rayiç bedellerinin artması ile 500 TL’yi geçen daire başı vergilendirmede %1 olan KDV % 8’i buluyor. Bu düzenleme ile ortalama 350 binliralık bir daire satışına 28 binlira da vergi yükü biniyor.

Öte yandan geçtiğimiz hafta yapılan toplantı ile alakalı şu ana kadar kurumlardan harhangi bir bilgilendirme yapılmazken, 4 yılda bir belirlenen rayiç bedelin üzerine yıllık enflasyon farkı da ekleniyor.

Emlak Rayiç Bedel Artışına Tepki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş