SATIROĞLU’NDAN ‘PROTOKOL VE NEZAKET KURALLARI’ EĞİTİMİ

Ünlü Gazeteci ve Haber Sunucusu Sevinç Satıroğlunun ” Protokol ve Nezaket Kuralları ” adlı konferansı yoğun ilgi gördü. Gemlik Belediyesinin Marmara Belediyeler Birliği ve Yerel Yönetim Akademisi işbirliğince organize edilen hizmet içi eğitim kapsamında Gemlik Ticaret Ve Sanayi Odasında Belediye personeline yönelik bir seminer düzenlendi.

Satıroğlu konuşmasında Katılımcılara Protokol ve Nezaket kuralları hakkında doyurucu bilgiler verdi.

Ünvanların var olduğu, Protokolle iletişim ve davranış şekilleri ve her iki tarafında yapması gerekenler vb. bir çok konuda katılımcıları aydınlattı. Protokolde başarı, giyim, hal ve hareket, hitap etme, ast ve üst ilişkiler hakkında da önemli hususları kendine has ülubuyla anlattı.

Eğitime Protokolün tanımını yaparak başlayan Satıroğlu ;

Devlet geleneklerinde, uluslararası ilişkilerde, sosyal davranış kurallarında, kamu ilişkilerinde, törenlerde, resmi ilişkilerde, nezaketi temel alan bir sanatın bir tekniğin uygulanmasına denir. Bir kişinin protokole önem vermemesi ya da uymaması; Taşıdığı unvanın, çalıştığı kurumun veya temsil ettiği makamın itibarını düşürür.

Protokolün amacı : Düzeni bozmak değil, varsa düzensizliğe son vererek toplumsal ilişkilerin gelişmesini sağlayan nezaket ve karşılıklı saygı ortamını yaratmaktır dedi.

Törenlerde Takdim ve Hitap konusunda da en önemli kuralları sıralayan Satıroğlu ;

Mesafe kontrolü ve göz teması çok önemlidir.

Hitap şekli, Açılış konuşması, Telgrafların okunması, Takdim sırası, Son konuşma. husus ve kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

PROTOKOLDE, ÜÇ KİŞİ ÖNEMLİDİR ;

Konuklar,Yöneticiler ve Hanımlar’dır.Protokol kuralları bu üç kişiyle olan ilişkilerde tam olarak uygulanır.

Protokolde bir saygı ve nezaket esastır. iki onuru ve saygınlığı korumak esastır. üç temsil esastır. Resmî ortamda (makamda/toplantıda vb.) amir gelince, hanım memurlar dahil, ayağa kalkılır. Ancak, özel ortamlarda (lokal, kahvehane, öğretmen evi vb.) amir gelince memurlar ayağa kalkmazlar; başla hafif selâmlarlar dedi.

Gün boyunca devam eden seminere Birim müdür-amirleri ve çok sayıda personel katıldı. Satıroğluna çiçek takdimi ile seminer sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş