Okula ilk alışma dönemi

OKULA İLK ALIŞMA DÖNEMİ

Okul Öncesi Eğitim sürecini kapsayan 0 ile 6 yaş, çocukların bütün gelişimsel alanlarda kaydedeceği ilerlemenin en hızlı olduğu ve kişiliğin temellerinin atıldığı bir dönemdir. Çocuğa yeni öğrenme fırsat ve olanakları hazırlayan çevre, onun gelecekteki özgüveni ve mutluluğu açısından büyük önem taşır. Ancak okula başlamak çocuğun yaşamındaki büyük değişiklerinden biridir. Çocuklar okula başlayana kadar, ailesinin içinde kurmuş olduğu iletişim ağı bütün hayatını etkilemektedir. Bu nedenle okula yeni başlayan çocuğun, anne babasına bağımlılığı büyük ölçüde devam etmektedir. Karşılaştıkları bu yeni ortamda kaygı duymaları ve çeşitli davranış değişiklikleri göstermeleri oldukça doğaldır.

BU AYRILIK ÇOCUKTA TRAVMA YARATMAZ

Alışma döneminde anne babalarının duygu ve düşünceleri aslında iki konu üzerine odaklanıyor. Kimi bunu açıkça dile getirirken, kimileri bu duyguların  farkında olmadan davranışlarıyla bunu gösteriyor. Genelde anne babaların bu iki tip endişeleri böyle dönemlerde oldukça ağır basar. Ebeveynlerin hem kendilerini hem de çocukları için bu durumu doğal bir süreç olarak görmeleri oldukça önemlidir. Okula başlarken yaşanan bu ayrılığın, çocuğu olumsuz etkileyip etkilemeyeceği anne babaların en çok aklına takılan sorudur. Fakat yaşanan bu ayrılık çocukta travma oluşturacak bir durum değil, olumlu bir gelişme olarak görülebilir.

ÇOCUĞUN GÖZÜNDEN OKUL BAMBAŞKA GÖRÜNMEKTEDİR

Bu dönemde çocukların hissettikleri önemsenmeli ve duygularını dile getirmesine yardımcı olunmalıdır. Çünkü ebeveynler gibi çocuğun da aklında okula dair bir takım sorular olmaktadır.

  • Neden annem ve babamdan ayrılıyorum?
  • Bütün bu çocuklar kim?
  • Öğretmenim beni burada koruyabilecek mi?
  • Annem gidip te, ya geri gelmezse, ne olacak?
  • Evin yolunu da bilmiyorum
  • Burada ne yapacağım?
  • Ağlarsam belki annem benimle kalır

Bu düşünceler okula alıştıktan bir süre sonra kaybolur. Bu kadar kısa sürede kaybolmasında anne ve babanın rolü oldukça büyüktür. Anne babalar hem sözel olarak hem de davranışlarıyla bu soruları yanıtlamalıdır. Örneğin; ailelerin, çocuklarına her sabah okula gitmeden önce, okulda neler yapacaklarını anlatmaları korkuyu ve belirsizliği azaltacaktır.

OKULA ALIŞMADA AYRINTILAR ÖNEMLİDİR

Her çocuk biriciktir ve her çocuk eşsizdir. Bu nedenle öncelikle her şeyleriyle kendilerine özgü oldukları unutulmamalıdır. Bu anlamda çocuklarla ilgili aile ve okul paylaşımları oldukça önemlidir.

Çocuklar arasında asla okula adaptasyonla ilgili bir kıyaslama yapılmamalıdır. Kimi çocuk 2, kimi çocuk bu süreci 20 günde tamamlamaktadır. Hangi konu olursa olsun; kardeşi ya da arkadaşınızın çocuğu ile karşılaştırma yapmayın. Çocuğunuzun boynunuzdan inmezken, diğer bir çocuğun annesine el sallayıp içeri girmesi moralinizi bozmasın.

Ebeveynlerin sakin olması çok önemlidir. Çünkü aksini hissederlerse, çocuklar korkularında haklı olduklarını düşünüp uyumda zorluk yaşamaktadır.

Uyumda zorluk yaşayan çocuklarla okul ve aile işbirliği halinde yetişkinlerin yavaş yavaş uzaklaşması önerilmektedir. Hem aile içinde hem de okullarda her çocuğu eşsiz olarak kabul etmek esastır. Ancak bu şekilde çocukların dünyalarına daha kolay girilebilir.

UNUTMAYIN!

Güven duyulan çocuklar, kendine güven duyar. Anne babalık sadece “korumak” değildir. Gerçek ebeveynlik, çocuğun sağlıklı gelişmesine yardımcı olmak, onu yaşama hazırlamak ve güçlendirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş