Gemlik Festivale Hazır

Gemlik Festivale Hazır

Gemlik Kaymakamlığı, Gemlik Belediyesi ve Gemlik Kent Konseyi ile birlikte organize edilen ve bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Gemlik Zeytini Festivali’nin hazırlıklarının tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’nin her bölgesinden gelecek ziyaretçilerin ilçeye akın etmesi bekleniyor.

Bir kez daha “Zeytinin Başkenti Gemlik” temalı organizasyon 7 Eylül Cuma günü başlayacak. Üç gün sürecek olan Festival yoğun programı ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl Festivalin onur konuğu Bosna Hersek’in Zavidovici Kenti olurken, bu yıl onur konuğu unvanı Yunanistan’ın Nea-Kios ve Argos Kentleri oldu.

7 Eylül Cuma günü Gemlik’in kardeş şehirlerinin protokol ziyaretleri ile başlayacak olan Festival, geleneksel hale gelen festival yürüyüşü ve açılış şenlikleri ile devam edecek. 7 Eylül Cuma gecesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanında stantların da açılışı gerçekleşecek. Yunanistan ve Romanya ekiplerinin halk oyunları gösteriminin ardından Türk Halk Müziği Sanatçısı Nida Ateş konseri yapılacak.

8 Eylül Cumartesi günü, en uzun kahvaltı sofrası 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve Atatürk Kordonuna kurulacak. Ayşegül Dede ile masal konseri ve Hacivat Karagöz gösterimleriyle illüzyon gösterimleri güne renk katacak.  81 İl 81 Genç Buluşması da 15 Temmuz Demokrasi Meydanında gerçekleşecek. Kemal Akıt’a ait zeytinlikte, zeytin hasat buluşması da ikinci gün programının en dikkat çekici etkinliği olacak. 8 Eylül gecesi yine 15 Temmuz Demokrasi Meydanında Neo-Kios ve Argos Kentleri dostluk gecesi tertiplenecek.

Uluslararası Gemlik Zeytini Festivalinin üçüncü gününde Hamidiye Mahallesinde Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Uzmanı Dr. Ender Saraç ile söyleşi ve köy günü düzenlenecek. Halk oyunları ve çocuk oyunları ile devam edecek program, Borusan A.Ş. tarafından geleneksel hale gelen konser ile son bulacak. Bu yıl Konsere Mehmet Erdem katılacak.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, geleneksel hale gelen Gemlik Zeytini Festivaline destek olan, Gemlik Kent Konseyi başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek, Zeytinin Başkenti Gemlik’te, herkesin beğeneceği, Gemlik zeytininin ve coğrafi işaretinin tanıtımında uluslararası düzeyde katkı sağlayacak bir program hazırlandıklarını kaydetti. Gelecek nesillere daha güzel bir Gemlik bırakabilmek için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurgu yapan Başkan Yılmaz, “Zeytinimizi ve ilçemizi bu tür organizasyonlar sayesinde daha geniş kitlelere tanıtma şansı buluyoruz. Bu anlamada ben emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyor, bu yıl 4.sünü düzenleyeceğimiz festivalimize Bursa’mızı, çevre il ve ilçelerimizde yaşayan kardeşlerimizi ve tüm Gemlik halkımızı davet ediyorum” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

casibom giriş